viii-lo.krakow.pl/bakx
viii-lo.krakow.pl/bakx

BAKX site - wszystko o komórkach

viii-lo.krakow.pl/bakx


:: Muzeum

:: Zdjęcia zbiorcze

:: Informacje

:: Telefony

:: Telefony

:: Operatorzy

:: Historia komórek
    i inne teksty

:: O BTSach

:: HOW-TO?

:: Idea/Orange

:: Plus GSM

:: Era

:: Inne sieci

:: Dodaj BTS

:: Download

:: FAQ

:: Kody do telefonów

:: NetMonitor

:: Pagery

:: WAP

:: Linki

:: Humor

:: Napisali o bakx.pl

:: Kontakt

:: GG: 2815405


RATWORK.PLNokia 6310i i kłopoty z softem - blokada klawiatury


Jak na pewno część (w tym ja) użytkowników Nokii 6310i, często narzekała na błędy sotfware'u tegoż modelu. Częstym objawem jego niedociągnięć były samo restarty, czy to podczas wpisywania wiadomości SMS, użytkowania JAVY, wpisu w kalendarz czy nawet w stanie spoczynku, po którym telefon dalej pracował normalnie. Ileż to razy na rachunku widziałem krótkie połączenia z najprzeróżniejszymi numerami, najczęściej z listy najczęściej wybieranych (pod zieloną słuchawką lub szybkiego wybierania) czy 4, 5,10 smsów pod rząd (o których dowiadywałem się z rachunku lub znajomych - dlaczego wysyłam im "puste" smsy). Jak to możliwe skoro nie pożyczam nikomu terminala, czyżby operator chciał dorabiać na mojej aktywacji? Reklamacje. Awantury. I nic. Czasem można było zaobserwować, iż wyjmując telefon z kieszeni ma wyłączoną blokadę klawiatury (mimo że przecież ja uaktywniliśmy) ale przecież, zdarza się, stres, pośpiech. Sytuacja była nie jasna, do dzisiaj. Na podstawie prób, obserwacji i dużej ilości szczęścia wraz z kilkoma osobami, a zwłaszcza dzięki Oskarowi, odkryliśmy dlaczego i kiedy tak się dzieje. Konkrety:

 • wyłącz i włącz telefon
 • przejdź do kalendarza
 • utwórz - "przypomnienie", "spotkanie", "połączenie" (urodziny -nie testowane) - koniecznie na bieżący dzień, z dźwiękiem, tego dnia (najlepiej +5 min do przodu niż obecna godzina)
 • wyjdź z menu
 • wejdź ponownie do kalendarza i usuń ten wpis, który przed chwilą dodałeś
 • wyjdź z menu
 • zablokuj klawiaturę

  Jeżeli ustawiłeś czas alarmu na godzinę 18:30 to w chwili zmiany czasu z 18:29 na 18:30 z wyświetlacza zniknie kłódka i klawiatura będzie odblokowana. (w zależności od wersji softu dzieje się tak za każdym lub co dwa razy) - w dodatku nie da się jej zablokować - po wciśnięciu "menu" "*" ukazuje się informacja - "klawiatura zablokowana", kłódeczka widnieje w lewym górnym rogu a wejść do menu można czy zadzwonić można bez trudu - patrz rysunek (w końcu nie każdy patrzy na telefon jeśli odruchowo wcisnął menu+*). Test był dokonany z takim samym skutkiem na kilku modelach 6310i w wersjach softu 5.50, 5.51, 5.52. (czyli terminale będące długi okres na rynku) Opisany przeze mnie błąd jest bardzo uciążliwy, dlatego, że naraża NAS użytkowników na koszta... często nie świadomie... a minutki lecą. Jakie inne błędy wynikające NIEDOPRACOWANEGO oprogramowania czyhają na miliony użytkowników terminali GSM.


  Poniżej zdjęcie z kłódką i odblokowaną klawiaturą:


 • Test 6310i
 • Użytkownicy o 6310i

  Z braku dostępu do pozostałych telefonów DCT4 nie miałem okazji sprawdzić jak to jest w innych popularnych terminalach np. 6610 czy 6100.

  Jednak Nokia potraktowała cały ten problem w karygodny sposób, a wręcz zignorowała...
 • Interwencja I w gazecie Mobile Internet (10.2004) (326KB)
 • Interwencja II w gazecie Mobile Internet (12.2004) (389KB)


 • :: Główna :: :: Mapa Strony ::